Rok 1969. Człowiek ląduje na Księżycu, a potem bezpiecznie wraca na Ziemię. To kluczowy moment programu Apollo. Ostatni lot odbył się w 1972 roku, a potem program został zakończony.

Rok 2005. NASA przedstawia wizję powrotu na Księżyc. Czterech astronautów poleci na Księżyc nowym statkiem kosmicznym w 2018 roku, a następnie wyląduje i będzie chodzić po powierzchni. Plan jest bardzo podobny do programu księżycowego Apollo z lat 60. i 70., ale będzie zawierał elementy programu wahadłowca.

Rok 2007. W 38. rocznicę pierwszego załogowego lądowania na Księżycu, NASA wezwała grupę emerytowanych inżynierów, którzy pracowali nad programem księżycowym Apollo w latach 60. i 70. XX wieku. Byli tam, aby podzielić się „wyniesionymi lekcjami” z tymi, którzy są obecnie zaangażowani w wysiłki NASA mające na celu powrót Amerykanów na Księżyc do 2020 roku.

Rok 2021: Pierwsza od 1972 roku misja NASA powrotu ludzi na Księżyc, została przesunięta o rok do 2025 roku.

No tak to bywa. Dobrze, że ci inżynierowie jeszcze żyli i pamiętali. Lepiej by było gdyby lekcje (doświadczenia, wiedza, wnioski) były przejęte od razu w 1969 roku.
Proces Lessons Learned w obrazkach byłby bardzo przydatny.
Choć Zarządzanie Wiedzą było wtedy w powijakach.

Źródła:
NASA unveils vision for return to Moon
NASA asks Apollo engineers for help with Moon plans
Nasa’s Moon return pushed back to 2025

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *