Moon_by_Johannes_hevelius_1645 http://en.wikipedia.org/wiki/Moon

Moon_by_Johannes_hevelius_1645
http://en.wikipedia.org/wiki/Moon

O programie Apollo każdy słyszał. Jego celem było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie bezpieczny powrót tegoż na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 roku. Program został zakończony w 1975 roku.

30 lat później zaczęto mówić o powrocie człowieka na Księżyc, co miało nastąpić do roku 2020.

Tylko zdaje się, że zapomnieliśmy, jak to się robi.

Takie w każdym razie mam wrażenie po przeczytaniu artykułu Ivana Semeniuka, opublikowanego w Newscientist dawno temu, bo w lipcu 2007 roku, ale ciągle jeszcze dostępnego w sieci na stronach http://www.newscientist.com.

W piątek, w 38 rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, NASA zaprosiła grupę emerytowanych inżynierów, którzy byli zatrudnieni przy programie Apollo 1 w latach 60-tych i 70-tych. Weterani ci pracowali jako testerzy Grumman Corporation, dostawcy modułu księżycowego, który to moduł zabrał astronautów  na powierzchnię księżyca. Poproszono ich, aby podzielili się swoimi doświadczeniami ( „lessons learned”) z ludźmi, którzy obecnie zostali zaangażowani przez NASA do nowego programu księżycowego, jakim jest planowany powrót Amerykanów na Księżyc do roku 2020.

Tak sobie myślę, co będzie za 10 lat u nas w kraju, jak odejdzie na emerytury baby-boom z lat 50-tych? Czy też po następnych 30 latach będziemy szukali żyjących jeszcze weteranów i próbowali przechwycić resztę wiedzy, jaka jeszcze im zostanie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *