KMandValue4Knoco zostało poproszone do przeprowadzenia szkolenia na temat Retrospekcji – procesu pozyskiwania wiedzy po zakończeniu projektu bądź jego ważnego etapu.

Celem Retrospekcji jest analiza tego, co się wydarzyło w projekcie, wyciągnięcie wniosków (czyli lekcji) dla dobra przyszłych zadań. Prosta, nieskomplikowana idea uczenia się na własnych doświadczeniach.

Więc co nie poszło?

Szkolenie przeszło bardzo dobrze, uczestnicy  zrobili wiele ćwiczeń praktycznych, demonstrujących działanie Retrospekcji. Nie było żadnych niespodzianek ani wątpliwości.

Po jakimś czasie Tom, który to prowadził,  zadzwonił do firmy,  która zleciła szkolenie, aby zapytać jak sobie radzą z procesem. W skrócie dialog wyglądał mniej więcej tak:

[Tom] Dzień dobry, mówi Tom z Knoco Ltd. Chciałem zapytać jak przebiega przechwytywanie wiedzy w procesie Retrospekcji? Czy są jakieś problemy?

[Lider zespołu] Jestem bardzo rozczarowany. Zrobiliśmy dotychczas 5 Retrospekcji i za każdym razem odkrywaliśmy dokładnie te same lekcje. Do niczego nas to nie doprowadziło.

[Tom] A co zrobiliście z lekcjami, które były zidentyfikowane? Jakie działania podejmowaliście?

[Lider] Za każdym razem robiliśmy raport i puszczaliśmy go w obieg, tak żeby wszyscy ludzie mogli się z nim zapoznać.

[Tom] Dopóki nie zrobicie następnego kroku, jakim jest podjęcie jakiejś akcji, to będziecie dostawali ciągle tę samą lekcję. Widać wyraźnie, że w organizacji coś nie funkcjonuje. Coś, co trzeba zmienić. Dopóki to nie zostanie zmienione, każda Retrospekcja będzie odkrywała tę samą lekcję.

Celem Retrospekcji nie jest jedynie zidentyfikowanie lekcji. To jest tylko pierwszy krok. Jej celem jest zmiana w organizacji, zmiana, jaka wynika z odkrytych lekcji. Dopóki nie będzie podjęta jakaś akcja, nie będzie zmiany. Dopóki nie będzie zmiany, do tego czasu Retrospekcja będzie przynosiła ciągle te same lekcje.  Raport puszczony w obieg nie dokonuje żadnej zmiany. Retrospekcja funkcjonowała zupełnie prawidłowo – cały czas konsekwentnie wskazywała, co organizację boli.

Albert Einstein: Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *