Z życia wzięte:
W firmie zostało przeprowadzone szkolenie na temat Retrospekcji – procesu pozyskiwania wiedzy w trakcie, czy po zakończeniu projektu.

Celem Retrospekcji jest analiza tego, co się wydarzyło w projekcie, wyciągnięcie wniosków (czyli lekcji) dla dobra przyszłych zadań.

Proces Lessons Learned

To prosta, nieskomplikowana idea uczenia się na własnych doświadczeniach.

Szkolenie przeszło bardzo dobrze, uczestnicy  zrobili wiele ćwiczeń praktycznych, demonstrujących działanie Retrospekcji. Nie było żadnych niespodzianek ani wątpliwości.

Ale coś nie poszło tak, jak oczekiwano…

Po jakimś czasie Tom, który to prowadził,  zadzwonił do firmy,  która zleciła szkolenie, aby zapytać jak sobie radzą z procesem. W skrócie dialog wyglądał tak:

[Tom] Dzień dobry, mówi Tom. Chciałem zapytać jak przebiega przechwytywanie wiedzy w procesie Retrospekcji? Czy są jakieś problemy?

[Lider zespołu] Jestem bardzo rozczarowany. Zrobiliśmy dotychczas pięć Retrospekcji i za każdym razem odkrywaliśmy dokładnie te same lekcje. Do niczego nas to nie doprowadziło.

[Tom] A co zrobiliście z lekcjami, które były zidentyfikowane? Jakie działania podejmowaliście?

[Lider] Za każdym razem robiliśmy raport i puszczaliśmy go w obieg, tak żeby wszyscy ludzie mogli się z nim zapoznać.

[Tom] Dopóki nie zrobicie następnego kroku, jakim jest podjęcie jakiejś akcji, to będziecie dostawali ciągle tę samą lekcję. Widać wyraźnie, że w organizacji coś nie funkcjonuje. Coś, co trzeba zmienić. Dopóki to nie zostanie zmienione, każda Retrospekcja będzie odkrywała tę samą lekcję.

Celem Retrospekcji nie jest jedynie zidentyfikowanie lekcji. To jest tylko pierwszy krok. Jej celem jest zmiana w organizacji, zmiana, jaka wynika z odkrytych lekcji. Dopóki nie będzie podjęta jakaś akcja, nie będzie zmiany. Dopóki nie będzie zmiany, do tego czasu Retrospekcja będzie przynosiła ciągle te same lekcje.  Raport puszczony w obieg nie dokonuje żadnej zmiany. Retrospekcja funkcjonowała zupełnie prawidłowo – cały czas konsekwentnie wskazywała, co organizację boli.

Albert Einstein: Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *